www.pravo.cz Právo, 05.08.2003

Hostinští spojili síly s poslanci

Hostinští spojili síly s poslanci
Ještě předtím, než se novela autorského zákona dostane na program jednání Sněmovny, předjednávají ji hostinští a hoteliéři s poslanci a senátory. Nedávno o ní diskutovali v podvýboru pro kulturu. Právo o tom informoval předseda společenstva provozovatelů pohostinských živností Unihost Ostrava Zdeněk Kopka. Právě Unihost, jenž má přes 450 členů, dlouhodobě usiluje o změny v autorském zákonu a ve spolupráci s právníky připravil návrh novely. "Jsme rádi, že nás podpořil a naši iniciativu zaštítil Svaz obchodu a cestovního ruchu, jehož prostřednictvím novelu do parlamentu předkládáme," dodal s tím, že spolu s Unihostem o změny autorského zákona usilují i Národní federace hotelů a restaurací, společenstvo HO.RE.KA, Spolhost a další. Hostinští, restauratéři a hoteliéři nejsou spokojeni například s tím, že autorské honoráře jsou vybírány za umístění televizních a rozhlasových přijímačů na hotelových pokojích. Navrhují, aby povinnost platit honoráře byla přenesena z majitele provozovny na provozovatele veřejné hudební produkce. Chtějí také, aby při uzavírání smluv mezi uživateli a kolektivními správci autorských práv (OSA, INTERGRAM a DILIA) bylo přihlédnuto k majetkovému přínosu z užívání předmětu ochrany, k charakteru provozu a ke specifikům regionu.

Dostál už komunikuje
"Na schůzce podvýboru pro kulturu byl přítomen i ministr kultury Pavel Dostál (ČSSD). Potěšilo mě, že na svůj dřívější přístup k tomuto problému rezignoval a je ochoten s námi komunikovat," řekla na dotaz Práva poslankyně Kateřina Dostálová (ODS), která je předsedkyní zmíněného podvýboru. Dodala, že další jednání se uskuteční v září a na něm by už měl být návrh novely konkrétně formulován a pak už by mohl být zařazen na program Sněmovny. "Chceme se pokusit novelu prosadit a chceme být natolik vstřícní, že přitom chceme spolupracovat s legislativním odborem ministerstva kultury," sdělila.

Chytka: všichni si stěžují
Členem podvýboru je také ostravský poslanec Radim Chytka (ODS), rovněž on byl přítomen na uvedeném jednání. "Už to došlo tak daleko, že na neúměrné vybírání autorských honorářů si stěžují i domy kultury, kluby a další organizace, například i rožnovský skanzen. Proběhlo už více jednání, ale teprve nyní - k mému osobnímu překvapení - ministr Dostál přestává být ochráncem OSA a dalších správců autorských práv. Ministerstvo kultury dosud nad nimi drželo ochrannou ruku a neslyšelo naše argumenty, že těžko lze vybírat poplatky za autorská práva z kapacity sálu, ale že by to mělo být z prodaných vstupenek. Nebo proč se mají platit autorské honoráře za rádio či televizor v hotelovém pokoji? To přece není veřejná produkce," řekl Právu poslanec Chytka. Dodal, že požadavky organizací nespokojených se současnou legislativní úpravou nacházejí podporu u mnoha poslanců napříč politickým spektrem. "Návrh novely jsme již předali všem poslancům a senátorům. Věřím, že už v brzké době bude naše snaha dotažena k cíli a že zákonodárci změny v legislativě, které navrhujeme, podpoří," doufá šéf Unihostu Kopka.

05.08.2003 - Anna Bortlíčková - str. 10


Související téma: | tisk o OSA | přehled událostí |§§ § §§ Jiří Hradec
www.jirihradec.cz
www.jirihradec.com